GQM1885C2A5R0CB01D
Mfr.Part #
GQM1885C2A5R0CB01D
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 5PF 100V C0G/NP0 0603
Ceramic Capacitors
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Height :
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Dielectric :
C0G
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Capacitance :
5pF
HTS Code :
Width :
0.8mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Thickness :
889μm
Series :
GQM
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Length :
1.6mm
Voltage - Rated DC :
100V
Feature :
High Q, Low Loss
Multilayer :
yes
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Termination :
SMD/SMT
JESD-609 Code :
e3
Pbfree Code :
yes
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Depth :
800μm
Radiation Hardening :
No
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Mount :
Surface Mount
Case Code (Imperial) :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Lifecycle Status :
TO BE DISCONTINUED (Last Updated: 1 month ago)
Lead Free :
Lead Free
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Case Code (Metric) :
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Number of Terminations :
2
Tolerance :
±0.25pF
Murata Electronics GQM1885C2A5R0CB01D
GQM 5pF Ceramic Capacitor ±0.25pF C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
GQM1885C2A5R0CB01D Overview
Programs on this device are of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with C0G NP0 being the highest temperature coefficient.The unit can operate at 100V Volts DC - Rated DC.
GQM1885C2A5R0CB01D Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V