GQM1555C2A430JB01D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
GQM1555C2A430JB01D
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 43PF 100V NP0 0402
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Voltage - Rated DC :
100V
Factory Lead Time :
10 Weeks
Capacitance :
43pF
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Pbfree Code :
yes
Number of Terminations :
2
Mount :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Series :
GQM
Feature :
High Q, Low Loss
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Dielectric :
C0G
Multilayer :
yes
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Thickness :
558.8μm
Temperature Characteristics Code :
C0G
Tolerance :
±5%
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Murata Electronics GQM1555C2A430JB01D
GQM 43pF Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
GQM1555C2A430JB01D Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is C0G NP0.Powered by voltage of 100V, it can be operated with a voltage of rated DC.
GQM1555C2A430JB01D Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V