GQM1885C2A4R0BB01D
Mfr.Part #
GQM1885C2A4R0BB01D
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 4PF 100V C0G/NP0 0603
Ceramic Capacitors
Length :
1.6mm
Series :
GQM
Thickness :
889μm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Width :
0.8mm
Number of Terminations :
2
Radiation Hardening :
No
Case Code (Imperial) :
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Voltage - Rated DC :
100V
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Feature :
High Q, Low Loss
ECCN Code :
EAR99
Dielectric :
C0G
Tolerance :
±0.1pF
Capacitance :
4pF
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Depth :
800μm
Height :
800μm
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Termination :
SMD/SMT
JESD-609 Code :
e3
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Characteristics Code :
C0G
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mount :
yes
Case Code (Metric) :
HTS Code :
Pbfree Code :
yes
Murata Electronics GQM1885C2A4R0BB01D
GQM 4pF Ceramic Capacitor ±0.1pF C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
GQM1885C2A4R0BB01D Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm.This coefficient equals C0G NP0 indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.The voltage - Rated DC of 100V allows it to function.
GQM1885C2A4R0BB01D Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V