GQM1885C2A1R8CB01D
Mfr.Part #
GQM1885C2A1R8CB01D
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1.8PF 100V C0G/NP0 0603
Ceramic Capacitors
Radiation Hardening :
No
Operating Temperature :
-55°C~125°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Dielectric :
Tape and Reel (TR)
Series :
GQM
Case Code (Imperial) :
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Depth :
800μm
Width :
0.8mm
Lifecycle Status :
TO BE DISCONTINUED (Last Updated: 1 month ago)
Capacitance :
1.8pF
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Tolerance :
±0.25pF
Height :
800μm
Feature :
High Q, Low Loss
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated DC :
100V
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Thickness :
889μm
Mount :
Length :
1.6mm
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm