GQM1885C2A1R2BB01D
Mfr.Part #
GQM1885C2A1R2BB01D
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1.2PF 100V C0G/NP0 0603
Tape and Reel (TR)
Termination :
SMD/SMT
JESD-609 Code :
e3
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Feature :
High Q, Low Loss
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Length :
1.6mm
Number of Terminations :
2
Depth :
800μm
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Case Code (Metric) :
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Width :
0.8mm
Case Code (Imperial) :
Voltage :
100V
Series :
GQM
Thickness :
889μm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Lead Free :
Lead Free
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
C0G
Radiation Hardening :
No
Voltage - Rated DC :
100V
Dielectric :
C0G
Lifecycle Status :
TO BE DISCONTINUED (Last Updated: 4 weeks ago)
Capacitance :
1.2pF
HTS Code :
ECCN Code :
EAR99
Mount :
Surface Mount
Size / Dimension :
0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
Tolerance :
±0.1pF
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Height :
800μm
Introducing Ceramic Capacitors Murata Electronics GQM1885C2A1R2BB01D from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Mounting Type:Surface Mount, MLCC, Number of Terminations:2, Voltage:100V, Operating Temperature:-55°C~125°C, Package / Case:0603 (1608 Metric), GQM1885C2A1R2BB01D pinout, GQM1885C2A1R2BB01D datasheet PDF, GQM1885C2A1R2BB01D amp .Beyond Ceramic Capacitors Murata Electronics GQM1885C2A1R2BB01D ,we also offer CL10B104KB8NNNL, CL03A104KP3NNNC, GRM033Z71C104KE14D, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Murata Electronics GQM1885C2A1R2BB01D
GQM 1.2pF Ceramic Capacitor ±0.1pF C0G NP0 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm -55°C~125°C 2 Terminations High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
GQM1885C2A1R2BB01D Overview
Programs on this device are of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with C0G NP0 being the highest temperature coefficient.The unit can operate at 100V Volts DC - Rated DC.
GQM1885C2A1R2BB01D Features
a size/dimension of 0.063Lx0.031W 1.60mmx0.80mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V