GQM1555C2D4R4BB01D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
GQM1555C2D4R4BB01D
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 4.4PF 200V NP0 0402
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Series :
GQM
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Voltage - Rated DC :
200V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Factory Lead Time :
10 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Pbfree Code :
yes
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Number of Terminations :
2
Capacitance :
4.4pF
Mount :
Surface Mount
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Feature :
High Q, Low Loss
Dielectric :
C0G
Thickness :
558.8μm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Tolerance :
±0.1pF