GQM1555C2D4R1BB01D
Mfr.Part #
GQM1555C2D4R1BB01D
Description
CAP CER 4.1PF 200V NP0 0402
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Tolerance :
±0.1pF
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated DC :
200V
Capacitance :
4.1pF
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Murata Electronics GQM1555C2D4R1BB01D
GQM 4.1pF Ceramic Capacitor ±0.1pF C0G NP0 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
GQM1555C2D4R1BB01D Overview
This device's program size/dimension is 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 200V can be used for operation.
GQM1555C2D4R1BB01D Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 200V