GQM1555C2D3R6BB01D
Mfr.Part #
GQM1555C2D3R6BB01D
Description
CAP CER 3.6PF 200V NP0 0402
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
3.6pF
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Tolerance :
±0.1pF
Voltage - Rated DC :
200V
Murata Electronics GQM1555C2D3R6BB01D
GQM 3.6pF Ceramic Capacitor ±0.1pF C0G NP0 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm -55°C~125°C 2 Terminations High Q, Low Loss Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
GQM1555C2D3R6BB01D Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is C0G NP0.Ceramic capacitor runs on voltage of 200V - Rated DC.
GQM1555C2D3R6BB01D Features
a size/dimension of 0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 200V