GQM1555C2D1R4CB01D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
GQM1555C2D1R4CB01D
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1.4PF 200V NP0 0402
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Terminal Finish :
Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Applications :
RF, Microwave, High Frequency
Temperature Characteristics Code :
C0G
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mount :
Surface Mount
Packing Method :
TR, Paper, 7 Inch
Series :
GQM
Lifecycle Status :
IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
Feature :
High Q, Low Loss
Pbfree Code :
yes
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Capacitance :
1.4pF
Voltage - Rated DC :
200V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Thickness :
558.8μm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Multilayer :
yes
Thickness (Max) :
0.022 0.55mm
Size / Dimension :
0.039Lx0.020W 1.00mmx0.50mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Number of Terminations :
2
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Factory Lead Time :
10 Weeks
Dielectric :
C0G
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Tolerance :
±0.25pF