GNR20DCZH
Mfr.Part #
GNR20DCZH
Manufacturer
Crouzet
Package / Case
Module
Datasheet
Download
Description
SSR, GNR, SINGLE PHASE, DIN RAIL
Stock
2
In Stock :
2
Manufacturer :
Crouzet
Product Category :
Solid State Relays
Height :
101mm
Termination Style :
Screw Terminal
Package :
Box
Current load (max.) :
20A
Base Product Number :
GNR20
Voltage - Load :
48 V ~ 660 V
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Switching Mode :
Zero Crossing
Package / Case :
Module
Control voltage (min.) :
4V dc
Mounting Type :
Chassis Mount, DIN Rail
Length :
127mm
Output Type :
AC, Zero Cross
Product Status :
Active
Mounting Style :
DIN Rail Mount
Connection :
Screw Terminals
Maximum Operating Temperature :
+ 80 C
Load Current :
20 A
Switching type :
Zero Crossing
Product :
Single Phase Relays
Switching voltage (min.) :
48V DC
Content :
1pc(s)
IP Rating :
IP20
Subcategory :
Relays
Input Current :
14 mA
Contact Configuration :
Type :
GNR20DCZH
Circuit :
SPST-NO (1 Form A)
Supplier Device Package :
Voltage - Input :
4 ~ 32VDC
Series :
GNR
Product Category :
Solid State Relays - Industrial Mount
Width :
29mm
Brand :
Control voltage (max.) :
32V dc
RoHS :
Details
Switching voltage (max.) :
660V AC