GNR20ACZ
Mfr.Part #
GNR20ACZ
Manufacturer
Sensata Technologies – Crydom
Package / Case
Module
Datasheet
Download
Description
SSR RELAY SPST-NO 20A 48-600V
Manufacturer :
Sensata Technologies – Crydom
Product Category :
Solid State Relays
Voltage - Rated AC :
600V
Throw Configuration :
SPST
Current Rating :
20A
Mounting Type :
DIN Rail
Termination Style :
Screw Terminal
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Input :
180V~280VAC
Output Type :
AC, Zero Cross
Voltage - Load :
48V~600V
Packaging :
Bulk
Relay Type :
Relay
Series :
GNR
Termination :
Screw
Circuit :
SPST-NO (1 Form A)
Number of Pins :
4
Approval Agency :
CE, CSA, TUV, UL
Mount :
DIN Rail, Panel
RoHS Status :
RoHS Compliant
Package / Case :
Module
Datasheets
GNR20ACZ
Sensata Technologies – Crydom GNR20ACZ
GNR20ACZ datasheet pdf and Solid State Relays product details from Sensata-Crydom stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    BRIDGE RECT 1P 400V 60A MODULE
    BRIDGE RECT 1P 1.2KV 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 600V 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 1.4KV 60A MODULE
    BRIDGE RECT 3P 1.6KV 100A MODULE
Catalog related products
  • Panasonic
    SSR RELAY SPST-NO 120MA 0-350V
  • Panasonic
    SSR RELAY DPST-NO 130MA 0-350V
    SSR RELAY SPST-NC 100MA 0-400V
    SSR RELAY SPST-NO 120MA 0-350V
    SSR RELAY SPST-NO 1A 0-30V