GMC40X7R563J50NT
Mfr.Part #
GMC40X7R563J50NT
Package / Case
1808 (4520 metric)
Description
CAP CER 0.056UF 50V X7R 1808
Thickness (Max) :
0.118 (3.00mm)
Tolerance :
±5%
Features :
Capacitance :
0.056 µF
Temperature Coefficient :
X7R
Size / Dimension :
0.180 L x 0.080 W (4.57mm x 2.03mm)
Ratings :
Voltage - Rated :
50V
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
1808 (4520 metric)
Datasheets
GMC40X7R563J50NT
CAL-CHIP ELECTRONICS INC. GMC40X7R563J50NT
GMC 1808 4520Metric Ceramic Capacitor 0.180L x 0.080W 4.57mm x 2.03mm X7R ±5% 0.056µF