GMC40CG102G50NT
Mfr.Part #
GMC40CG102G50NT
Manufacturer
CAL-CHIP ELECTRONICS INC.
Package / Case
1808 (4520 metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1000PF 50V C0G/NP0 1808
Manufacturer :
CAL-CHIP ELECTRONICS INC.
Product Category :
Ceramic Capacitors
Package :
Tape and Reel (TR)
Thickness (Max) :
0.083 (2.10mm)
Height - Seated (Max) :
Package / Case :
1808 (4520 metric)
Lead Spacing :
Series :
GMC
Capacitance :
1000 pF
Applications :
GENERAL PURPOSE
Ratings :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Voltage - Rated :
50V
Size / Dimension :
0.180 L x 0.080 W (4.57mm x 2.03mm)
Features :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Lead Style :
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Tolerance :
±2%
Product Status :
Active
Datasheets
GMC40CG102G50NT
CAL-CHIP ELECTRONICS INC. GMC40CG102G50NT
GMC 1808 4520Metric Ceramic Capacitor 0.180L x 0.080W 4.57mm x 2.03mm C0G NP0 ±2% 1000pF