GMC40X7R473K100NTD
Mfr.Part #
GMC40X7R473K100NTD
Package / Case
1808 (4520 metric)
Description
CAP CER 0.047UF 100V X7R 1808
Size / Dimension :
0.180 L x 0.080 W (4.57mm x 2.03mm)
Thickness (Max) :
0.118 (3.00mm)
Height - Seated (Max) :
Capacitance :
0.047 µF
Tolerance :
±10%
Package / Case :
1808 (4520 metric)
Voltage - Rated :
100V
Features :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Temperature Coefficient :
X7R
CAL-CHIP ELECTRONICS INC. GMC40X7R473K100NTD
GMC 1808 4520Metric Ceramic Capacitor 0.180L x 0.080W 4.57mm x 2.03mm X7R ±10% 0.047µF