GMC10X7R224M16NT
Mfr.Part #
GMC10X7R224M16NT
Description
CAP CER 0.22UF 16V X7R 0603
Capacitance :
0.22 µF
Temperature Coefficient :
X7R
Size / Dimension :
0.063 L x 0.031 W (1.60mm x 0.80mm)
Thickness (Max) :
0.039 (1.00mm)
Voltage - Rated :
16V
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Datasheets
GMC10X7R224M16NT
CAL-CHIP ELECTRONICS INC. GMC10X7R224M16NT
GMC 0603 1608Metric Ceramic Capacitor 0.063L x 0.031W 1.60mm x 0.80mm X7R ±20% 0.22µF