GMC10X5R474M50NT
Mfr.Part #
GMC10X5R474M50NT
Description
CAP CER 0.47UF 50V X5R 0603
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C
Temperature Coefficient :
X5R
Capacitance :
0.47 µF
Voltage - Rated :
50V
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
0.063 L x 0.031 W (1.60mm x 0.80mm)
Thickness (Max) :
0.039 (1.00mm)
Failure Rate :
Lead Style :
Datasheets
GMC10X5R474M50NT
CAL-CHIP ELECTRONICS INC. GMC10X5R474M50NT
0603 1608Metric Ceramic Capacitor 0.063L x 0.031W 1.60mm x 0.80mm X5R ±20% 0.47µF