GMC10CG8R0B50NTD
Mfr.Part #
GMC10CG8R0B50NTD
Description
CAP CER 8PF 50V C0G/NP0 0603
Size / Dimension :
0.063 L x 0.031 W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance :
±0.1pF
Capacitance :
8 pF
Voltage - Rated :
50V
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Lead Style :
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Thickness (Max) :
0.035 (0.90mm)
Datasheets
GMC10CG8R0B50NTD
CAL-CHIP ELECTRONICS INC. GMC10CG8R0B50NTD
GMC 0603 1608Metric Ceramic Capacitor 0.063L x 0.031W 1.60mm x 0.80mm C0G NP0 ±0.1pF 8pF