GMC10CG5R6B50NT
Mfr.Part #
GMC10CG5R6B50NT
Description
CAP CER 5.6PF 50V C0G/NP0 0603
Surface Mount, MLCC
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Surface Mount :
yes
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Note :
Dielectric Material :
Ceramic
Size Code :
RoHS :
yes
Height - Seated (Max) :
Packing Method :
TR, CARDBOARD
Number of Terminals :
2
Tape and Reel (TR)
ECCN Code :
EAR99
HTS Code :
Size / Dimension :
0.063 L x 0.031 W (1.60mm x 0.80mm)
Temperature Characteristics Code :
C0G
JESD-609 Code :
e3
Pbfree Code :
Cal-Chip Electronics
Features :
Voltage - Rated :
50V
Ratings :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Applications :
GENERAL PURPOSE
MSL :
Negative Tolerance :
1.79%
Multilayer :
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Height :
0.8 mm
Width :
0.8 mm
Tolerance :
±0.1pF
Forward Current :
- mA
Reach Compliance Code :
Compliant
Positive Tolerance :
1.79%
Type :
Indicator
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Viewing Angle :
- °
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Capacitance :
5.6 pF
Series :
564
Thickness (Max) :
0.035 (0.90mm)
Lead Style :
Number of LEDs :
3
Length :
1.6 mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Product Status :
Active
Mounting Feature :
Surface Mount
Mounting :
THT
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50 V
Datasheets
GMC10CG5R6B50NT
CAL-CHIP ELECTRONICS INC. GMC10CG5R6B50NT
564 CERAMIC CAPACITOR 0603 1608Metric Ceramic Capacitor 0.063L x 0.031W 1.60mm x 0.80mm C0G NP0 ±0.1pF 5.6pF