GMC10CG5R1B50NTD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
GMC10CG5R1B50NTD
Manufacturer
CAL-CHIP ELECTRONICS INC.
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 5.1PF 50V C0G/NP0 0603
Manufacturer :
CAL-CHIP ELECTRONICS INC.
Product Category :
Ceramic Capacitors
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Ratings :
Lead Style :
Features :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Package :
Tape and Reel (TR)
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Height - Seated (Max) :
Series :
GMC
Size / Dimension :
0.063 L x 0.031 W (1.60mm x 0.80mm)
Voltage - Rated :
50V
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Capacitance :
5.1 pF
Tolerance :
±0.1pF
Product Status :
Active
Lead Spacing :
Thickness (Max) :
0.035 (0.90mm)
Datasheets
GMC10CG5R1B50NTD
CAL-CHIP ELECTRONICS INC. GMC10CG5R1B50NTD
GMC 0603 1608Metric Ceramic Capacitor 0.063L x 0.031W 1.60mm x 0.80mm C0G NP0 ±0.1pF 5.1pF