GMC10CG4R7B50NT
Mfr.Part #
GMC10CG4R7B50NT
Description
CAP CER 4.7PF 50V C0G/NP0 0603
Ceramic Capacitors
Width :
0.8 mm
Part Life Cycle Code :
Active
Temperature Characteristics Code :
C0G
Tolerance :
±0.1pF
Package Description :
GMC
Reach Compliance Code :
Compliant
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50 V
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Package Style :
SMT
HTS Code :
Cal-Chip Electronics
ECCN Code :
EAR99
Capacitance :
4.7 pF
Surface Mount :
yes
Package :
Tape and Reel (TR)
Packing Method :
TR, CARDBOARD
Size / Dimension :
0.063 L x 0.031 W (1.60mm x 0.80mm)
Dielectric Material :
Ceramic
Applications :
GENERAL PURPOSE
JESD-609 Code :
e3
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Length :
1.6 mm
Thickness (Max) :
0.035 (0.90mm)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature-Max :
125 °C
Rohs Code :
Operating Temperature-Min :
-55 °C
Number of Terminals :
2
Height :
0.8 mm
Negative Tolerance :
2.13%
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Height - Seated (Max) :
Features :
Mounting Feature :
Surface Mount
Risk Rank :
1.85
Ratings :
Voltage - Rated :
50V
Size Code :
Ihs Manufacturer :
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Lead Spacing :
Positive Tolerance :
2.13%
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Manufacturer Part Number :
GMC10CG4R7B50NT
Multilayer :
Product Status :
Active
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Datasheets
GMC10CG4R7B50NT
CAL-CHIP ELECTRONICS INC. GMC10CG4R7B50NT
GMC CERAMIC CAPACITOR 0603 1608Metric Ceramic Capacitor 0.063L x 0.031W 1.60mm x 0.80mm C0G NP0 ±0.1pF 4.7pF