GMC10CG471J25NT
Mfr.Part #
GMC10CG471J25NT
Description
CAP CER 470PF 25V C0G/NP0 0603
Lead Style :
Height :
0.8 mm
Pbfree Code :
yes
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Dielectric Material :
Ceramic
Series :
GMC
Positive Tolerance :
5%
Negative Tolerance :
5%
JESD-609 Code :
e3
C0G, NP0
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Reach Compliance Code :
Compliant
Width :
0.8 mm
Package :
Tape and Reel (TR)
Packing Method :
TR, CARDBOARD
Length :
1.6 mm
Voltage - Rated :
25V
Ratings :
Surface Mount :
yes
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Capacitance :
470 pF
HTS Code :
Rated (DC) Voltage (URdc) :
25 V
Product Status :
Active
Multilayer :
Size Code :
Tolerance :
±5%
Cal-Chip Electronics
0603 (1608 Metric)
Number of Terminals :
2
Mounting Feature :
Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Thickness (Max) :
0.035 (0.90mm)
Size / Dimension :
0.063 L x 0.031 W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max) :
Temperature Characteristics Code :
C0G
Lead Spacing :
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Datasheets
GMC10CG471J25NT
CAL-CHIP ELECTRONICS INC. GMC10CG471J25NT
GMC 470 pF 25V Ceramic Capacitor ±5% C0G, NP0 0.063 L x 0.031 W (1.60mm x 0.80mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 0603 (1608 Metric)
GMC10CG471J25NT Overview
Programs on this device are of 0.063 L x 0.031 W (1.60mm x 0.80mm) size/dimension.There is 5% tolerance on this part, speaking of negative tolerances.Positive tolerance is present at 5% for this part.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with C0G, NP0 being the highest temperature coefficient.
GMC10CG471J25NT Features
a size/dimension of 0.063 L x 0.031 W (1.60mm x 0.80mm)
a tolerance of 5%
a tolerance of 5%