GMC10CG271F50NT
Mfr.Part #
GMC10CG271F50NT
Description
CAP CER 270PF 50V C0G/NP0 0603
Ceramic Capacitors
RoHS :
yes
Lead Style :
Temperature Characteristics Code :
C0G
Reach Compliance Code :
Compliant
Size / Dimension :
0.063 L x 0.031 W (1.60mm x 0.80mm)
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminals :
2
Thickness (Max) :
0.035 (0.90mm)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50 V
Capacitance :
270 pF
Width :
0.8 mm
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Features :
Dielectric Material :
Ceramic
Ratings :
Surface Mount :
yes
Lead Spacing :
Negative Tolerance :
1%
Packing Method :
TR, CARDBOARD
Cal-Chip Electronics
Height - Seated (Max) :
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
HTS Code :
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Mounting Feature :
Surface Mount
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Voltage - Rated :
50V
Height :
0.8 mm
Multilayer :
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±1%
Pbfree Code :
Positive Tolerance :
1%
Series :
GMC
Length :
1.6 mm
Size Code :
Datasheets
GMC10CG271F50NT
CAL-CHIP ELECTRONICS INC. GMC10CG271F50NT
GMC CERAMIC CAPACITOR 0603 1608Metric Ceramic Capacitor 0.063L x 0.031W 1.60mm x 0.80mm C0G NP0 ±1% 270pF