GMC10CG120G100NTD
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
GMC10CG120G100NTD
Manufacturer
CAL-CHIP ELECTRONICS INC.
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 12PF 100V C0G/NP0 0603
Manufacturer :
CAL-CHIP ELECTRONICS INC.
Product Category :
Ceramic Capacitors
Product Status :
Active
Size / Dimension :
0.063 L x 0.031 W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max) :
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Thickness (Max) :
0.035 (0.90mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Ratings :
Features :
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Lead Spacing :
Package :
Tape and Reel (TR)
Lead Style :
Series :
GMC
Voltage - Rated :
100V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Capacitance :
12 pF
Tolerance :
±2%
Datasheets
GMC10CG120G100NTD
CAL-CHIP ELECTRONICS INC. GMC10CG120G100NTD
GMC 0603 1608Metric Ceramic Capacitor 0.063L x 0.031W 1.60mm x 0.80mm C0G NP0 ±2% 12pF