GMC04X7R272K16NT
Mfr.Part #
GMC04X7R272K16NT
Description
CAP CER 2700PF 16V X7R 0402
Thickness (Max) :
0.024 (0.60mm)
Height - Seated (Max) :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated :
16V
Capacitance :
2700 pF
Failure Rate :
Temperature Coefficient :
X7R
Size / Dimension :
0.039 L x 0.020 W (1.00mm x 0.50mm)
Datasheets
GMC04X7R272K16NT
CAL-CHIP ELECTRONICS INC. GMC04X7R272K16NT
GMC 0402 1005Metric Ceramic Capacitor 0.039L x 0.020W 1.00mm x 0.50mm X7R ±10% 2700pF