GMC01CG6R8B16NT
Mfr.Part #
GMC01CG6R8B16NT
Package / Case
01005 (0402 Metric)
Description
CAP CER 6.8PF 16V C0G/NP0 01005
Voltage - Rated :
16V
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Size / Dimension :
0.016 L x 0.008 W (0.40mm x 0.20mm)
Thickness (Max) :
0.009 (0.22mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Tolerance :
±0.1pF
Capacitance :
6.8 pF
Package / Case :
01005 (0402 Metric)
Datasheets
GMC01CG6R8B16NT
CAL-CHIP ELECTRONICS INC. GMC01CG6R8B16NT
GMC 01005 0402Metric Ceramic Capacitor 0.016L x 0.008W 0.40mm x 0.20mm C0G NP0 ±0.1pF 6.8pF