GMC04CG241G50NT
Mfr.Part #
GMC04CG241G50NT
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Description
CAP CER 240PF 50V C0G/NP0 0402
Voltage - Rated :
50V
Size / Dimension :
0.039 L x 0.020 W (1.00mm x 0.50mm)
Capacitance :
240 pF
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Failure Rate :
Lead Style :
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Thickness (Max) :
0.022 (0.55mm)
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Tolerance :
±2%
Datasheets
GMC04CG241G50NT
CAL-CHIP ELECTRONICS INC. GMC04CG241G50NT
GMC 0402 1005Metric Ceramic Capacitor 0.039L x 0.020W 1.00mm x 0.50mm C0G NP0 ±2% 240pF