GMC04CG180J50NT
Mfr.Part #
GMC04CG180J50NT
Description
CAP CER 18PF 50V C0G/NP0 0402
Ceramic Capacitors
Number of Terminals :
2
Positive Tolerance :
5%
Terminal Shape :
WRAPAROUND
ECCN Code :
EAR99
Surface Mount :
yes
Ratings :
Length :
1 mm
Tape and Reel (TR)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Surface Mount, MLCC
Mounting Feature :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Multilayer :
yes
Tolerance :
±5%
Negative Tolerance :
5%
Applications :
GENERAL PURPOSE
Reach Compliance Code :
Compliant
HTS Code :
JESD-609 Code :
e3
Lead Spacing :
Width :
0.5 mm
Package Shape :
RECTANGULAR PACKAGE
Packing Method :
TR, CARDBOARD
Product Status :
Active
Temperature Characteristics Code :
C0G
Lead Style :
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50 V
Thickness (Max) :
0.022 (0.55mm)
Features :
Size Code :
Capacitance :
18 pF
Height :
0.5 mm
Dielectric Material :
Ceramic
Cal-Chip Electronics
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Size / Dimension :
0.039 L x 0.020 W (1.00mm x 0.50mm)
Voltage - Rated :
50V
Pbfree Code :
Datasheets
GMC04CG180J50NT
CAL-CHIP ELECTRONICS INC. GMC04CG180J50NT
GMC CERAMIC CAPACITOR 0402 1005Metric Ceramic Capacitor 0.039L x 0.020W 1.00mm x 0.50mm C0G NP0 ±5% 18pF