GMC04CG121F50NT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
GMC04CG121F50NT
Manufacturer
CAL-CHIP ELECTRONICS INC.
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 120PF 50V C0G/NP0 0402
Manufacturer :
CAL-CHIP ELECTRONICS INC.
Product Category :
Ceramic Capacitors
Features :
Height - Seated (Max) :
Series :
GMC
Ratings :
Thickness (Max) :
0.022 (0.55mm)
Voltage - Rated :
50V
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Applications :
GENERAL PURPOSE
Package :
Tape and Reel (TR)
Lead Style :
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Product Status :
Active
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Size / Dimension :
0.039 L x 0.020 W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance :
±1%
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Lead Spacing :
Capacitance :
120 pF
Datasheets
GMC04CG121F50NT
CAL-CHIP ELECTRONICS INC. GMC04CG121F50NT
GMC 0402 1005Metric Ceramic Capacitor 0.039L x 0.020W 1.00mm x 0.50mm C0G NP0 ±1% 120pF