GMC04CG100B50NT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
GMC04CG100B50NT
Manufacturer
CAL-CHIP ELECTRONICS INC.
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 10PF 50V C0G/NP0 0402
Manufacturer :
CAL-CHIP ELECTRONICS INC.
Product Category :
Ceramic Capacitors
Applications :
GENERAL PURPOSE
Product Status :
Active
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Ratings :
Size / Dimension :
0.039 L x 0.020 W (1.00mm x 0.50mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Features :
Lead Style :
Thickness (Max) :
0.022 (0.55mm)
Lead Spacing :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Package :
Tape and Reel (TR)
Height - Seated (Max) :
Series :
GMC
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Tolerance :
±0.1pF
Capacitance :
10 pF
Voltage - Rated :
50V
Datasheets
GMC04CG100B50NT
CAL-CHIP ELECTRONICS INC. GMC04CG100B50NT
GMC 0402 1005Metric Ceramic Capacitor 0.039L x 0.020W 1.00mm x 0.50mm C0G NP0 ±0.1pF 10pF