GMC02X5R224M25NT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
GMC02X5R224M25NT
Manufacturer
CAL-CHIP ELECTRONICS INC.
Package / Case
0201 (0603 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.22UF 25V X5R 0201
Manufacturer :
CAL-CHIP ELECTRONICS INC.
Product Category :
Ceramic Capacitors
Package :
Tape and Reel (TR)
Product Status :
Active
Voltage - Rated :
25V
Lead Spacing :
Ratings :
Lead Style :
Series :
GMC
Temperature Coefficient :
X5R
Size / Dimension :
0.024 L x 0.012 W (0.60mm x 0.30mm)
Features :
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C
Height - Seated (Max) :
Capacitance :
0.22 µF
Package / Case :
0201 (0603 Metric)
Tolerance :
±20%
Applications :
GENERAL PURPOSE
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Thickness (Max) :
0.013 (0.33mm)
Datasheets
GMC02X5R224M25NT
CAL-CHIP ELECTRONICS INC. GMC02X5R224M25NT
GMC 0201 0603Metric Ceramic Capacitor 0.024L x 0.012W 0.60mm x 0.30mm X5R ±20% 0.22µF