GEC14SBSN-M89
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
GEC14SBSN-M89
Manufacturer
Sullins Connector Solutions
Description
CONN HEADER SMD R/A 14POS 2.54MM
Manufacturer :
Sullins Connector Solutions
Product Category :
Headers, Male Pins
Housing Material :
Plastic
DIN Conformance :
No
Contact Length - Mating :
0.230 5.84mm
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Style :
Board to Board or Cable
Contact Material :
Phosphor Bronze
Contact Type :
Male Pin
Fastening Type :
Push-Pull
Filter Feature :
No
Termination :
Solder
Gender :
Male
Contact Finish - Mating :
Tin
Published :
Contact Shape :
Square
Current Rating (Amps) :
3A
Housing Color :
Black
JESD-609 Code :
e3
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
IEC Conformance :
Option :
GENERAL PURPOSE
Height :
3.56mm
Number of Positions Loaded :
All
Length :
35.6mm
Mount :
Surface Mount
Insulation Material :
Polyamide (PA9T), Nylon 9T
Number of Rows :
1
MIL Conformance :
Insulation Height :
0.140 3.56mm
Width :
2.54mm
Connector Type :
Header, Breakaway
Shrouding :
Unshrouded
UL Flammability Code :
94V-0
Pbfree Code :
yes
Mixed Contacts :
Lead Free :
Lead Free
Number of Positions :
14
Mounting Type :
Surface Mount, Right Angle
Packaging :
Bulk
Contact Finish Thickness - Post :
100.0μin 2.54μm
Total Number of Contacts :
14
Contact Finish Thickness - Mating :
100.0μin 2.54μm
Datasheets
GEC14SBSN-M89
Sullins Connector Solutions GEC14SBSN-M89
1-Row Header, Breakaway Solder Phosphor Bronze Bulk Surface Mount, Right Angle Tin Polyamide (PA9T), Nylon 9T 14-Position Board to Board or Cable 0.140 3.56mm Height