GBPC35005
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
GBPC35005
Manufacturer
SMC Diode Solutions
Package / Case
4-Square, GBPC
Datasheet
Download
Description
BRIDGE RECT 1PHASE 50V 35A GBPC
Manufacturer :
SMC Diode Solutions
Product Category :
Diodes - Bridge Rectifiers
Number of Pins :
4
Voltage - Rated DC :
50V
Supplier Device Package :
GBPC
Average Rectified Current :
35A
Width :
29mm
Mounting Type :
QC Terminal
REACH SVHC :
No SVHC
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
50V
Weight :
16.74g
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Screw
Max Operating Temperature :
150°C
Length :
29mm
Current - Average Rectified (Io) :
35A
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Peak Reverse Current :
5μA
Packaging :
Bulk
Max Forward Surge Current (Ifsm) :
400A
Base Part Number :
GBPC35005
Peak Non-Repetitive Surge Current :
400A
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Surge Current :
400A
Max Power Dissipation :
83.3W
Factory Lead Time :
12 Weeks
Published :
Output Current :
35A
Element Configuration :
Single
Lead Free :
Lead Free
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 1 day ago)
Reverse Voltage (DC) :
35V
Voltage - Peak Reverse (Max) :
50V
Radiation Hardening :
No
Package / Case :
4-Square, GBPC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Forward Current :
35A
Number of Elements :
1
Current Rating :
35A
Height :
11.23mm
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.1V @ 17.5A
Capacitance :
180pF
Forward Voltage :
1.1V
Voltage - Rated AC :
35V
Diode Type :
Single Phase
Current - Reverse Leakage @ Vr :
5µA @ 50V
Datasheets
GBPC35005
SMC Diode Solutions GBPC35005
Single Phase Bridge Rectifier QC Terminal -55°C~150°C TJ 5μA @ 50V 1.1V @ 17.5A 4-Square, GBPC Bulk
GBPC35005 Overview
An input voltage of 35A powers this device.By using GBPC35005 as the base part number, you can identify several related parts.Electronic components in the 4-Square, GBPC package are basically the same.Screw is the method of mounting the device.The normal operation of the device is ensured when it is operated at the temperature of 0 degrees Celsius.The surge current should be monitored and should not exceed zero.A peak reverse voltage of 0 is used to power this device.Because its output current is 35A, it offers maximum design flexibility.
GBPC35005 Features
35A forward voltage
forward voltage of 35A
4-Square, GBPC package
operating at a temperature of -55°C~150°C TJ
peak reverse voltage of 5μA
a reverse voltage peak of 5μA
35A output current
GBPC35005 Applications
There are a lot of ON Semiconductor
GBPC35005 applications of bridge rectifiers.
  • Fuse-in-glass diodes design
  • Electrically isolated aluminum case
  • Motor controls – Low Voltage and Medium Voltage converters
  • SCR power bridges for solid state starters
  • SCR and diode based input rectifiers
  • Crowbar systems for motor drives
  • Wind power (alternative energy) – Converters available as diodes, SCRs or IGBTs
  • Transportation – Traction rectifiers and auxiliary rectifiers
  • Inductive heating – Input rectifiers
  • Welding systems – Input rectifiers and fast recovery diodes
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    TVS DIODE 75VWM 122VC P600
Catalog related products
  • Diodes Incorporated
    BRIDGE RECT 1PHASE 1KV 800MA MBS
  • Micro Commercial Components (MCC)
    BRIDGE RECT 1P 400V 500MA MBS-1
    BRIDGE RECT 1P 600V 500MA MBS-1
    BRIDGE RECT 1P 100V 500MA MBS-1
  • Bourns, Inc.
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 1A