GBC36SGAN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
GBC36SGAN
Manufacturer
Sullins Connector Solutions
Description
CONN HEADER .100 SINGL R/A 36POS
Manufacturer :
Sullins Connector Solutions
Product Category :
Headers, Male Pins
Contact Finish Thickness - Post :
100.0μin 2.54μm
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Insulation Height :
0.140 3.56mm
Insulation Material :
Polyamide (PA9T), Nylon 9T
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Insulation Color :
Black
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Material :
Phosphor Bronze
Termination :
Solder
Contact Shape :
Square
Style :
Board to Board
Number of Positions :
36
Shrouding :
Unshrouded
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Contact Type :
Male Pin
Connector Type :
Header, Breakaway
Contact Finish Thickness - Mating :
10.0μin 0.25μm
Contact Finish - Post :
Tin
Contact Length - Mating :
0.318 8.08mm
Current Rating (Amps) :
3A
Number of Rows :
1
Contact Length - Post :
0.100 2.54mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Positions Loaded :
All
Fastening Type :
Push-Pull
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
GBC36SGAN
1-Row Header, Breakaway Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole, Right Angle Gold Polyamide (PA9T), Nylon 9T 36-Position Board to Board 0.140 3.56mm Height