GBC13SGSN-M89
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
GBC13SGSN-M89
Manufacturer
Sullins Connector Solutions
Description
CONN HEADER SMD R/A 13POS 2.54MM
Manufacturer :
Sullins Connector Solutions
Product Category :
Headers, Male Pins
Mounting Type :
Surface Mount, Right Angle
IEC Conformance :
No
Contact Finish - Post :
Tin
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
UL Flammability Code :
94V-0
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Length :
33mm
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Style :
Board to Board or Cable
Width :
2.54mm
Fastening Type :
Push-Pull
Insulation Material :
Polyamide (PA9T), Nylon 9T
Contact Finish Thickness - Mating :
10.0μin 0.25μm
Connector Type :
Header, Breakaway
Contact Shape :
Square
Option :
GENERAL PURPOSE
Insulation Height :
0.140 3.56mm
Contact Length - Mating :
0.318 8.08mm
Current Rating (Amps) :
3A
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Mixed Contacts :
No
Number of Positions Loaded :
All
Gender :
Male
Contact Material :
Phosphor Bronze
Number of Positions :
13
Housing Color :
Black
Termination :
Solder
DIN Conformance :
Contact Finish - Mating :
Gold
Housing Material :
Plastic
Pbfree Code :
yes
Published :
Number of Rows :
1
Lead Free :
Lead Free
Contact Finish Thickness - Post :
100.0μin 2.54μm
Total Number of Contacts :
13
Mount :
Surface Mount
Height :
3.56mm
JESD-609 Code :
e3
Contact Type :
Male Pin
MIL Conformance :
Shrouding :
Unshrouded
Filter Feature :
Datasheets
GBC13SGSN-M89
Sullins Connector Solutions GBC13SGSN-M89
1-Row Header, Breakaway Solder Phosphor Bronze Bulk Surface Mount, Right Angle Gold Polyamide (PA9T), Nylon 9T 13-Position Board to Board or Cable 0.140 3.56mm Height