G5S12010C
Mfr.Part #
G5S12010C
Manufacturer
Global Power Technology Co. Ltd
Package / Case
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Description
SIC SCHOTTKY DIODE 1200V 10A 2-P
Manufacturer :
Package / Case :
Supplier Device Package :
TO-252
Capacitance @ Vr, F :
825pF @ 0V, 1MHz
Mounting Type :
Surface Mount
Current - Average Rectified (Io) :
34.2A
Operating Temperature - Junction :
-55°C ~ 175°C
Current - Reverse Leakage @ Vr :
50 µA @ 1200 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
1200 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.7 V @ 10 A
Speed :
No Recovery Time > 500mA (Io)
Datasheets
G5S12010C
Global Power Technology Co. Ltd G5S12010C
Silicon Carbide Schottky Diode Rectifier No Recovery Time > 500mA (Io) 1.7 V @ 10 A -55°C ~ 175°C 50 μA @ 1200 V TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 Surface Mount
G5S12010C Overview
G5S12010C Features
G5S12010C Applications
There are a lot of Global Power Technology-GPT
G5S12010C applications of single-phase diode rectifier.
Manufacturer related products
    SIC SCHOTTKY DIODE 1200V 20A 3-P
    SIC SCHOTTKY DIODE 650V 10A 3-PI
    SIC SCHOTTKY DIODE 1200V 10A 3-P
    SIC SCHOTTKY DIODE 1200V 40A 2-P
    SIC SCHOTTKY DIODE 1200V 16A 3-P
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB