G5S12002H
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
G5S12002H
Manufacturer
Global Power Technology-GPT
Package / Case
TO-220-2 Full Pack
Datasheet
Download
Description
SIC SCHOTTKY DIODE 1200V 2A 2-PI
Manufacturer :
Global Power Technology-GPT
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Vrrm(V) :
Series :
Speed :
No Recovery Time > 500mA (Io)
Operating Temperature - Junction :
-55°C ~ 175°C
Supplier Device Package :
TO-220F
Config. :
Single
Current - Average Rectified (Io) :
7.5A
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
1200 V
Current - Reverse Leakage @ Vr :
50 µA @ 1200 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.7 V @ 2 A
Mounting Type :
Through Hole
Reverse Recovery Time (trr) :
0 ns
Package / Case :
TO-220-2 Full Pack
Diode Type :
Silicon Carbide Schottky
Capacitance @ Vr, F :
170pF @ 0V, 1MHz
Package :
Tape and Box (TB)
Product Status :
Active
Datasheets
G5S12002H
Global Power Technology-GPT G5S12002H
Silicon Carbide Schottky Diode Rectifier No Recovery Time > 500mA (Io) 1.7 V @ 2 A -55°C ~ 175°C 50 μA @ 1200 V TO-220-2 Full Pack Through Hole
G5S12002H Overview
G5S12002H Features
G5S12002H Applications
There are a lot of Global Power Technology-GPT
G5S12002H applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    SIC SCHOTTKY DIODE 650V 4A 3-PIN
    SIC SCHOTTKY DIODE 650V 6A 3-PIN
    SIC SCHOTTKY DIODE 650V 8A 3-PIN
    SIC SCHOTTKY DIODE 650V 12A 3-PI
    SIC SCHOTTKY DIODE 1200V 4A 3-PI
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB