G3S06503C
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
G3S06503C
Manufacturer
Global Power Technology-GPT
Package / Case
TO-252
Datasheet
Download
Description
SIC SCHOTTKY DIODE 650V 3A 2-PIN
Manufacturer :
Global Power Technology-GPT
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Package / Case :
TO-252
Current - Average Rectified (Io) :
11A
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
650V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.7V @ 3A
Packaging :
Tube-packed
RoHS Status :
RoHS Compliant
Datasheets
G3S06503C
Global Power Technology-GPT G3S06503C
G3S06503C datasheet pdf and Unclassified product details from GPT stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    SIC SCHOTTKY DIODE 650V 4A 3-PIN
    SIC SCHOTTKY DIODE 650V 6A 3-PIN
    SIC SCHOTTKY DIODE 650V 8A 3-PIN
    SIC SCHOTTKY DIODE 650V 12A 3-PI
    SIC SCHOTTKY DIODE 1200V 4A 3-PI
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB