G3S06502D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
G3S06502D
Manufacturer
Global Power Technology-GPT
Package / Case
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet
Download
Description
SIC SCHOTTKY DIODE 650V 2A 2-PIN
Manufacturer :
Global Power Technology-GPT
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Reverse Recovery Time (trr) :
0 ns
Operating Temperature - Junction :
-55°C ~ 175°C
Current - Average Rectified (Io) :
9A
Package / Case :
Supplier Device Package :
TO-263
Package :
Tape and Box (TB)
Speed :
No Recovery Time > 500mA (Io)
Current - Reverse Leakage @ Vr :
50 µA @ 650 V
Capacitance @ Vr, F :
123pF @ 0V, 1MHz
Diode Type :
Silicon Carbide Schottky
Product Status :
Active
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
650 V
Series :
Mounting Type :
Surface Mount
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.7 V @ 2 A
Datasheets
G3S06502D
Global Power Technology-GPT G3S06502D
Silicon Carbide Schottky Diode Rectifier No Recovery Time > 500mA (Io) 1.7 V @ 2 A -55°C ~ 175°C 50 μA @ 650 V TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB Surface Mount
G3S06502D Overview
G3S06502D Features
G3S06502D Applications
There are a lot of Global Power Technology-GPT
G3S06502D applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    SIC SCHOTTKY DIODE 650V 4A 3-PIN
    SIC SCHOTTKY DIODE 650V 6A 3-PIN
    SIC SCHOTTKY DIODE 650V 8A 3-PIN
    SIC SCHOTTKY DIODE 650V 12A 3-PI
    SIC SCHOTTKY DIODE 1200V 4A 3-PI
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB