G300P06T
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
G300P06T
Manufacturer
Goford Semiconductor
Package / Case
TO-220-3
Datasheet
Download
Description
MOSFET, P-CH, 60V,40A,TO-220
Manufacturer :
Goford Semiconductor
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Technology :
MOSFET (Metal Oxide)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
40A (Tc)
FET Type :
P-Channel
Vgs (Max) :
±20V
Package :
Tube
FET Feature :
Package / Case :
TO-220-3
Vgs(th) (Max) @ Id :
3V @ 250µA
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
2736 pF @ 30 V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) :
10V
Power Dissipation (Max) :
50W (Tc)
Drain to Source Voltage (Vdss) :
60 V
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
30mOhm @ 12A, 10V
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
TO-220
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
49 nC @ 10 V
Mounting Type :
Through Hole
Series :
Datasheets
G300P06T
MOSFET (Metal Oxide) P-Channel 30mOhm @ 12A, 10V ±20V 2736 pF @ 30 V 49 nC @ 10 V 60 V TO-220-3
G300P06T Overview
The input capacitance parameter, CI, is defined as the capacitance between the input terminals of an op amp with either input grounded, and this device's maximal input capacitance is 2736 pF @ 30 V.Operating this transistor requires a 60 V drain to source voltage (Vdss).
G300P06T Features
a 60 V drain to source voltage (Vdss)
G300P06T Applications
There are a lot of GOFORD
G300P06T applications of single MOSFETs transistors.
  • LCD/LED TV
  • Consumer Appliances
  • Lighting
  • Uninterruptible Power Supply
  • AC-DC Power Supply
  • Synchronous Rectification for ATX 1 Server I Telecom PSU
  • Motor drives and Uninterruptible Power Supplies
  • Micro Solar Inverter
  • DC/DC converters
  • Power Tools
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    P+P -30V,RD(MAX)<60M@-10V,RD(MAX
    N60V, 5A,RD<35M@10V,VTH1V~2.5V,
    P-30V, -9A,RD<18M@-10V,VTH-1V~-2
    N30V,RD(MAX)<12M@10V,RD(MAX)<13M
    NP60V, 5A/-3.1A,RD<36M/80M@10V/-