G28N03D3
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
G28N03D3
Manufacturer
Goford Semiconductor
Package / Case
8-PowerVDFN
Datasheet
Download
Description
N30V,RD(MAX)<12M@10V,RD(MAX)<18M
Manufacturer :
Goford Semiconductor
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
15 nC @ 10 V
Mounting Type :
Surface Mount
Product Status :
Active
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
12mOhm @ 16A, 10V
Package / Case :
8-PowerVDFN
FET Feature :
Technology :
MOSFET (Metal Oxide)
FET Type :
N-Channel
Vgs(th) (Max) @ Id :
2.5V @ 250μA
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Vgs (Max) :
±20V
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) :
4.5V, 10V
Drain to Source Voltage (Vdss) :
30 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
28A (Tc)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
891 pF @ 15 V
Power Dissipation (Max) :
20.5W (Tc)
Supplier Device Package :
8-DFN (3.15x3.05)
Datasheets
G28N03D3
Goford Semiconductor G28N03D3
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel 12mOhm @ 16A, 10V ±20V 891 pF @ 15 V 15 nC @ 10 V 30 V 8-PowerVDFN
G28N03D3 Overview
An op amp's input capacitance is defined as the capacitance between both of its input terminals with either input grounded, and 891 pF @ 15 V is its maximum input capacitance.For this transistor to work, a voltage 30 V is required between drain and source (Vdss).
G28N03D3 Features
a 30 V drain to source voltage (Vdss)
G28N03D3 Applications
There are a lot of GOFORD
G28N03D3 applications of single MOSFETs transistors.
  • AC-DC Power Supply
  • Synchronous Rectification for ATX 1 Server I Telecom PSU
  • Motor drives and Uninterruptible Power Supplies
  • Micro Solar Inverter
  • DC/DC converters
  • Power Tools
  • Motor Drives and Uninterruptible Power Supples
  • Synchronous Rectification
  • Battery Protection Circuit
  • Telecom 1 Sever Power Supplies
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    P+P -30V,RD(MAX)<60M@-10V,RD(MAX
    N60V, 5A,RD<35M@10V,VTH1V~2.5V,
    P-30V, -9A,RD<18M@-10V,VTH-1V~-2
    N30V,RD(MAX)<12M@10V,RD(MAX)<13M
    NP60V, 5A/-3.1A,RD<36M/80M@10V/-