G20N03D2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
G20N03D2
Manufacturer
Goford Semiconductor
Package / Case
6-WDFN Exposed Pad
Datasheet
Download
Description
N30V,RD(MAX)<24M@10V,RD(MAX)<29M
Manufacturer :
Goford Semiconductor
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
9A (Tc)
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
20 nC @ 10 V
Package / Case :
6-WDFN Exposed Pad
Supplier Device Package :
6-DFN (2x2)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
873 pF @ 30 V
Vgs(th) (Max) @ Id :
2V @ 250μA
Power Dissipation (Max) :
1.5W (Tc)
Mounting Type :
Surface Mount
FET Feature :
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) :
4.5V, 10V
Technology :
MOSFET (Metal Oxide)
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
24mOhm @ 5A, 10V
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Vgs (Max) :
±20V
FET Type :
N-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss) :
30 V
Product Status :
Active
Series :
Datasheets
G20N03D2
Goford Semiconductor G20N03D2
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel 24mOhm @ 5A, 10V ±20V 873 pF @ 30 V 20 nC @ 10 V 30 V 6-WDFN Exposed Pad
G20N03D2 Overview
An op amp's input capacitance is defined as the capacitance between both of its input terminals with either input grounded, and 873 pF @ 30 V is its maximum input capacitance.For this transistor to work, a voltage 30 V is required between drain and source (Vdss).
G20N03D2 Features
a 30 V drain to source voltage (Vdss)
G20N03D2 Applications
There are a lot of GOFORD
G20N03D2 applications of single MOSFETs transistors.
  • AC-DC Power Supply
  • Synchronous Rectification for ATX 1 Server I Telecom PSU
  • Motor drives and Uninterruptible Power Supplies
  • Micro Solar Inverter
  • DC/DC converters
  • Power Tools
  • Motor Drives and Uninterruptible Power Supples
  • Synchronous Rectification
  • Battery Protection Circuit
  • Telecom 1 Sever Power Supplies
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    P+P -30V,RD(MAX)<60M@-10V,RD(MAX
    N60V, 5A,RD<35M@10V,VTH1V~2.5V,
    P-30V, -9A,RD<18M@-10V,VTH-1V~-2
    N30V,RD(MAX)<12M@10V,RD(MAX)<13M
    NP60V, 5A/-3.1A,RD<36M/80M@10V/-