G125-FS12005L0R
Mfr.Part #
G125-FS12005L0R
Description
CONN RCPT 20POS 0.049 GOLD SMD
Product Category :
Headers, Receptacles, Female Sockets
Feature :
Pick and Place, Polarizing Key
Row Spacing - Mating :
0.049 (1.25mm)
Insulation Height :
0.207 5.25mm
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Current Rating :
2A
Number of Positions Loaded :
All
Termination :
Solder
Pbfree Code :
yes
Number of Rows :
2
Insulation Resistance :
10GOhm
Total Number of Contacts :
20
Pitch - Mating :
0.049 1.25mm
PCB Contact Row Spacing :
3.683 mm
Applications :
Automotive, General Purpose
Housing Material :
Polyamide
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Series :
Gecko
Mounting Type :
Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Finish - Mating :
Gold
Reliability :
COMMERCIAL
Number Of PCB Rows :
2
Fastening Type :
Latch Holder
Insulation Color :
Green
Mating Contact Pitch :
0.049 inch
Body Length or Diameter :
0.593 inch
REACH SVHC :
No SVHC
Durability :
1000 Cycles
Flammability Rating :
UL94 V-0
Mount :
Surface Mount
Operating Temperature :
-65°C~150°C
Contact Type :
Female Socket
Connector Type :
Receptacle
Factory Lead Time :
13 Weeks
Number of Positions :
20
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Style :
Board to Board or Cable
Voltage - Rated :
450V
Contact Finish Thickness - Mating :
8.00μin 0.203μm
Number of Conductors :
ONE
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Reference Standard :
UL
Weight :
536.004434mg
Insulation Material :
Polyamide (PA4T), Nylon 4T, Glass Filled, Halogen Free
Contact Shape :
Circular
Datasheets
G125-FS12005L0R
Harwin G125-FS12005L0R
2 Rows Receptacle Solder Copper Alloy Surface Mount Tape & Reel (TR) Gold Polyamide (PA4T), Nylon 4T, Glass Filled, Halogen Free 20 Positions Female Socket