FTD80-10-TL
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FTD80-10-TL
Manufacturer
Panduit Corporation
Description
CONN FERRULE DIN TWO X 14AWG BLU
Stock
778
In Stock :
778
Manufacturer :
Panduit Corporation
Product Category :
Terminal Block Wire Ferrules
Lead Length :
10mm
Connector Type :
FERRULE
Length - Pin :
10.00mm
DIN Conformance :
yes
Gender :
FEMALE
Orientation :
Straight
Size :
Two x 14 AWG 2.50mm2
Length - Overall :
18.50mm
Insulation :
Insulated
Packaging :
Bulk
Body Material :
Copper
Depth :
7.5mm
MIL Conformance :
No
ECCN Code :
EAR99
Diameter :
3.3mm
Body Plating :
Tin
Insulation Material :
Plastic
Termination :
Crimp
Diameter - Inside :
2.79 mm
Weight :
102.058283g
Cable Entry-Max :
0.15 inch
Length :
18.5mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Style :
DIN
Color :
Blue
HTS Code :
REACH SVHC :
No SVHC
IEC Conformance :
No
Wire/Cable Gauge :
14 AWG