FST12080
Mfr.Part #
FST12080
Description
DIODE MODULE 80V 120A TO249AB
Current - Reverse Leakage @ Vr :
2mA @ 20V
Operating Temperature - Junction :
-55°C~150°C
Max Surge Current :
1.2kA
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Number of Terminations :
3
Published :
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Peak Reverse Current :
1A
Application :
Power
Current - Average Rectified (Io) :
120A DC
1
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
80V
Max Reverse Voltage (DC) :
80V
Average Rectified Current :
120A
Lifecycle Status :
PRODUCTION (Last Updated: 6 months ago)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
840mV @ 120A
Pbfree Code :
yes
Min Operating Temperature :
-40°C
Isolated
Output Current-Max :
60A
Forward Current :
120A
Max Operating Temperature :
125°C
Datasheets
FST12080
GeneSiC Semiconductor FST12080
Schottky Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) -55°C~150°C 120A 80V-DC 2-Element TO-249AB Chassis Mount
FST12080 Overview
60A is the maximum output voltage array can support.Array is important to monArrayor the surge current and make sure that Array does not exceed 1.2kA.In the case of 120A forward voltage, the device will operate.Powered by reverse voltage, this device has a peak voltage of 1A.This semiconductor device's maximal reverse leakage current is 1μA kA, which is its reverse leakage current when reverse biased.
FST12080 Features
a maximum output voltage of 60A
a peak voltage of 1A
a reverse voltage peak of 1A
FST12080 Applications
There are a lot of GeneSiC Semiconductor
FST12080 applications of rectifier diode array.
Manufacturer related products
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 8A KBU
    BRIDGE RECT 1P 1KV 25A GBPC-W
    BRIDGE RECT 1P 1KV 35A GBPC-W
    BRIDGE RECT 1PHASE 200V 8A GBU
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 8A GBU
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23