FST10060
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FST10060
Manufacturer
GeneSiC Semiconductor
Package / Case
TO-249AB
Datasheet
Download
Description
DIODE MODULE 60V 100A TO249AB
Manufacturer :
GeneSiC Semiconductor
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Package / Case :
TO-249AB
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
60V
Case Connection :
Isolated
Number of Terminations :
3
Min Operating Temperature :
-40°C
JESD-30 Code :
R-PSFM-D3
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
750mV @ 100A
ECCN Code :
EAR99
Mounting Type :
Chassis Mount
RoHS Status :
RoHS Compliant
Diode Type :
Schottky
Max Operating Temperature :
125°C
Lifecycle Status :
PRODUCTION (Last Updated: 6 months ago)
Peak Reverse Current :
1A
Published :
Number of Elements :
2
Packaging :
Bulk
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Max Surge Current :
1kA
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Mount :
Chassis Mount
Max Reverse Voltage (DC) :
60V
Forward Current :
100A
Diode Element Material :
SILICON
Terminal Form :
Solder Lug
Number of Phases :
1
Pbfree Code :
yes
Max Reverse Leakage Current :
1μA
Average Rectified Current :
100A
Operating Temperature - Junction :
-55°C~150°C
Terminal Position :
Single
Factory Lead Time :
6 Weeks
Application :
Power
Output Current-Max :
50A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
2mA @ 20V
HTS Code :
Datasheets
FST10060
GeneSiC Semiconductor FST10060
Schottky Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) -55°C~150°C 100A 60V-DC 2-Element TO-249AB Chassis Mount
FST10060 Overview
The maximum output voltage can be set to 50A.A surge current should be monitored and should not exceed 1kA.As long as the forward voltage is set to 100A, the device will operate.There is a reverse voltage peak of 1A on devices like this one.When reverse biased, its maximum reverse leakage current is 1μA, which is the current coming from that semiconductor device.
FST10060 Features
a maximum output voltage of 50A
a peak voltage of 1A
a reverse voltage peak of 1A
FST10060 Applications
There are a lot of GeneSiC Semiconductor
FST10060 applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 8A KBU
    BRIDGE RECT 1P 1KV 25A GBPC-W
    BRIDGE RECT 1P 1KV 35A GBPC-W
    BRIDGE RECT 1PHASE 200V 8A GBU
    BRIDGE RECT 1PHASE 600V 8A GBU
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23