FSD76-12-D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FSD76-12-D
Manufacturer
Panduit Corporation
Description
CONN FERRULE DIN 18AWG GRAY
Manufacturer :
Panduit Corporation
Product Category :
Terminal Block Wire Ferrules
Packaging :
Bulk
Length :
18mm
Insulation :
Insulated
Color :
Gray
Weight :
68.038855g
HTS Code :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Assembly Item Name :
FERRULE
Radiation Hardening :
No
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
4 Weeks
ECCN Code :
EAR99
Body Material :
Copper
Diameter - Inside :
1.27 mm
Length - Overall :
18.00mm
Published :
Size :
20 AWG 0.75mm2
Wire/Cable Gauge :
20 AWG
MIL Conformance :
No
Body Plating :
Tin
Depth :
3.2mm
Insulation Material :
Polypropylene
Series :
Pan-Term®
DIN Conformance :
yes
Cable Entry-Max :
0.11 inch
Style :
DIN
IEC Conformance :
Length - Pin :
12.00mm
Diameter :
1.52mm
Lead Length :
12mm