FSD76-10-D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FSD76-10-D
Manufacturer
Panduit Corporation
Description
CONN FERRULE DIN 20AWG GRAY
Manufacturer :
Panduit Corporation
Product Category :
Terminal Block Wire Ferrules
HTS Code :
Body Plating :
Tin
Cable Entry-Max :
0.11 inch
Length - Pin :
10.00mm
Radiation Hardening :
No
Diameter :
1.52mm
IEC Conformance :
No
Insulation :
Insulated
Depth :
3.2mm
Color :
Gray
Style :
DIN
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
4 Weeks
Insulation Material :
Polypropylene
Type :
Single Wire
Diameter - Inside :
1.27 mm
Published :
Length :
16mm
Length - Overall :
16.00mm
Packaging :
Bulk
DIN Conformance :
yes
Size :
18 AWG 0.75mm2
Assembly Item Name :
FERRULE
ECCN Code :
EAR99
Lead Length :
10mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Body Material :
Copper
Series :
Pan-Term®
MIL Conformance :
Approval Agency :
CSA
Wire/Cable Gauge :
20 AWG