FQB50N06TM
Mfr.Part #
FQB50N06TM
Description
MOSFET N-CH 60V 50A D2PAK
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Length :
10.67mm
Pbfree Code :
yes
Vgs (Max) :
±25V
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
41nC @ 10V
JESD-609 Code :
e3
Number of Pins :
3
Lead Free :
Lead Free
Power Dissipation-Max :
3.75W Ta 120W Tc
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
1540pF @ 25V
Turn On Delay Time :
15 ns
Package / Case :
Voltage - Rated DC :
60V
Rise Time :
105ns
Continuous Drain Current (ID) :
50A
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 1 day ago)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
50A Tc
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Radiation Hardening :
No
Current Rating :
50A
Element Configuration :
Single
Height :
4.83mm
Number of Terminations :
2
Published :
Number of Elements :
1
Case Connection :
DRAIN
Contact Plating :
Tin
Mounting Type :
Surface Mount
Weight :
1.31247g
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Transistor Application :
SWITCHING
Series :
QFET®
Turn-Off Delay Time :
60 ns
Gate to Source Voltage (Vgs) :
25V
Width :
9.65mm
ECCN Code :
EAR99
Terminal Form :
Gull wing
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Drain to Source Breakdown Voltage :
60V
Fall Time (Typ) :
65 ns
FET Type :
N-Channel
JESD-30 Code :
R-PSSO-G2
Drain-source On Resistance-Max :
0.022Ohm
Factory Lead Time :
4 Weeks
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
22m Ω @ 25A, 10V
Avalanche Energy Rating (Eas) :
490 mJ
Mount :
Surface Mount
Transistor Element Material :
SILICON
Vgs(th) (Max) @ Id :
4V @ 250µA
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
200A
Power Dissipation :
3.75W
Datasheets
FQB50N06TM
onsemi FQB50N06TM
N-Channel Tape & Reel (TR) 22m Ω @ 25A, 10V ±25V 1540pF @ 25V 41nC @ 10V TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
FQB50N06TM Overview
This type of breakdown is known as "avalanche breakdown", and the energy applied to the MOSFET is called avalanche energy, and the avalanche energy rating (Eas) is 490 mJ.The maximum input capacitance of this device is 1540pF @ 25V, because the input capacitance of an op amp is defined as the difference between the input terminals with one input grounded.Continuous drain current (ID) is the maximum continuous current (ID) the device can conduct, and it is 50A.When VGS=60V, and ID flows to VDS at 60VVDS, the drain-source breakdown voltage is 60V in this device.Before drain current conduction can begin, the device's turn-off delay time must be charged up to full capacitance. This value is 60 ns.There is no pulsed drain current maximum for this device based on its rated peak drain current 200A.During device turn-on, the input capacitance must be charged for a period of time before drain current conduction can begin, so its delay time is 15 ns seconds.Single MOSFETs transistor is the voltage across the gate-source terminal of a transistor that determines the gate-source voltage, VGS.Using drive voltage (10V), this device helps reduce its power consumption.
FQB50N06TM Features
the avalanche energy rating (Eas) is 490 mJ
a continuous drain current (ID) of 50A
a drain-to-source breakdown voltage of 60V voltage
the turn-off delay time is 60 ns
based on its rated peak drain current 200A.