FQA65N20
Mfr.Part #
FQA65N20
Manufacturer
onsemi
Package / Case
TO-3P-3, SC-65-3
Datasheet
Download
Description
MOSFET N-CH 200V 65A TO3PN
Stock
3
In Stock :
3
Manufacturer :
onsemi
Product Category :
Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C :
65A Tc
Element Configuration :
Single
Operating Temperature :
-55°C~150°C TJ
Continuous Drain Current (ID) :
65A
Pulsed Drain Current-Max (IDM) :
260A
Width :
5mm
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds :
7900pF @ 25V
Power Dissipation :
310W
Published :
2001
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
REACH SVHC :
No SVHC
Turn On Delay Time :
120 ns
Factory Lead Time :
4 Weeks
Rise Time :
640ns
Mount :
Through Hole
Number of Terminations :
Height :
18.9mm
Radiation Hardening :
No
Package / Case :
TO-3P-3, SC-65-3
Series :
QFET®
Mounting Type :
Through Hole
Terminal Finish :
Tin (Sn)
FET Type :
N-Channel
ECCN Code :
EAR99
Operating Mode :
ENHANCEMENT MODE
Drain to Source Breakdown Voltage :
200V
Weight :
6.401g
JESD-609 Code :
e3
Turn-Off Delay Time :
340 ns
Transistor Application :
SWITCHING
Packaging :
Tube
Voltage - Rated DC :
200V
Number of Elements :
1
Length :
15.8mm
Fall Time (Typ) :
275 ns
Lead Free :
Lead Free
Vgs(th) (Max) @ Id :
5V @ 250μA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lifecycle Status :
ACTIVE (Last Updated: 5 hours ago)
Number of Pins :
Pbfree Code :
yes
Power Dissipation-Max :
310W Tc
Current Rating :
65A
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs :
200nC @ 10V
Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) :
10V
Transistor Element Material :
SILICON
Gate to Source Voltage (Vgs) :
30V
Threshold Voltage :
5V
Vgs (Max) :
±30V
Rds On (Max) @ Id, Vgs :
32m Ω @ 32.5A, 10V
Datasheets
FQA65N20
onsemi FQA65N20
N-Channel Tube 32m Ω @ 32.5A, 10V ±30V 7900pF @ 25V 200nC @ 10V TO-3P-3, SC-65-3