FPR2B-10RF1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
FPR2B-10RF1
Manufacturer
Riedon
Package / Case
TO-220-2
Datasheet
Download
Description
RES 10 OHM 1% 15W TO220
Manufacturer :
Riedon
Product Category :
Through Hole Resistors
Length :
10.16mm
Supplier Device Package :
TO-220
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power (Watts) :
15W
Tolerance :
±1%
Size / Dimension :
0.400Lx0.157W 10.16mmx4.00mm
Operating Temperature :
-40°C~130°C
Height :
17.5006mm
Published :
Min Operating Temperature :
-40°C
Packaging :
Tube
Feature :
Current Sense, Non-Inductive
Max Operating Temperature :
130°C
Number of Terminations :
2
Width :
3.9878mm
Package / Case :
TO-220-2
Resistance :
10Ohms
Height Seated (Max) :
0.598 15.20mm
Temperature Coefficient :
±50ppm/°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Power Dissipation :
15W
Series :
FPR
Factory Lead Time :
34 Weeks
Composition :
Metal Foil
Datasheets
FPR2B-10RF1
Riedon FPR2B-10RF1
10Ohms, 15W, Metal Foil,